Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek Ağı estetiği, medikal iplerin anatomiye, bireysel cilt altı yapısına, yaşa ve mevcut deformasyona göre uygun olarak yerleştirilme tekniği ve en önemlisi sanatsal bakış açısı ile yapılır. Ameliyatsız kısa sürede yapılan bir teknik olmasının yanı sıra yağ transferi ile de desteklenebilir.

Örümcek Ağı Estetiği Nedir?

Örümcek Ağı estetiği ameliyatsız yüz germe, canlandırma ve form kazandırma işlemidir. Yer çekimine ve ilerleyen yaşa bağlı olarak zaman içinde oluşan ince çizgiler, aynı zamanda kötü hava koşulları, sağlıksız beslenme ve sık kilo alıp vermeye bağlı olarak, daha da derinleşmeye başlar. Tüm bu süreç özellikle yüz bölgesinde sadece çizgilerin oluşmasına değil, aynı zamanda yanakların ve gıdığın sarkmasına, yüzün giderek ovalleşmesine neden olur. Yüzünüzdeki değişimi eski resimlere bakarak çok daha net bir şekilde anlamaya başlarsınız. Örümcek Ağı tekniği işte bu noktada estetik cerrahiye alternatif, ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması olarak cildinizdeki olası sorunları çözümlemenize fayda sağlar.

 Ameliyatsız Örümcek Ağı estetiği ilhamını, doğanın içinden, en güçlü ve esnek yapıya sahip olan örümcek ağının muazzam şekil ve mekanizmasından almaktadır. Örümcek Ağı estetik açısından son derece ilgi çeken şeklini, tesadüfen, gelişi güzel oluşturulmamış yapısı incelendiğinde, karşımıza insanlığa fayda sağlayacak bazı özellikler görülmüştür.

Örümcek Ağı Estetiğinin Temel Prensibi

Örümcek Ağı estetiği uygulamasında, yıllardır cerrahide kullanılan polidiaksanon ipler ve bu ipleri cilt altına yerleştirmek için ince uçlu iğneler kullanılır. Vücuda hiçbir yan etkisi bulunmayan bu medikal ipler, ince uçlu iğneler vasıtasıyla cilt alt dokusuna tıpkı örümcek ağı gibi işlenir. Ameliyatsız iple yüz germe uygulaması olarak da söyleyebileceğimiz örümcek ağı estetiği temelinde, azalan kolajenin yerine, bedenin tekrar kolajen üretmesine teşvik edici bir mekanizma yatmaktadır. Sorunlu alana işlenen ipler aynı zamanda güçlü bir lifting etkisi de sağlar. Vücut reaksiyon vererek, anında biyolojik fibroplast, kolajen ve elastin üretmeye başlar. Bu sayede lifting etkisi çifte katlanmış olur. Cilt canlanır, toparlanır, gerilir. Örümcek Ağı tekniği ile yüz germe işlemi, diğer iple yüz asma ya da iple yüz germe olarak geçen uygulamalardan, işte bu noktada ayrılmaktadır. Etki, yöntem ve işleyiş mekanizması farklıdır.

Örümcek Ağı Estetiği Kimlere Fayda Sağlar? 

 • Yüzünde kırışıklıkları olan
 • Yüzünde sarkma yaşayan
 • Alt göz kapak ve çevresinde kırışıklıkları olan
 • Dudak ve ağız çevresinde form kaybı yaşayan
 • Çene altı çizgisi ve gıdısı belirgin hale gelen
 • Yüzünü gençleştirmek ve yenilemek isteyen 

Kadın ya da erkek fark etmeksizin her iki cinsinde faydalanabileceği ameliyatsız bir tekniktir. 

Örümcek Ağı Estetiğinin Avantajları

 • Oldukça kısa bir süre içinde etkili bir yüz germe uygulamasıdır
 • Acı hissedilmez
 • Kesisiz bir işlemdir, iz kalmaz
 • Uygulama sonrasında anında sosyal hayatınıza dönebilir, makyaj dahi yapabilirsiniz
 • Medikal, zaman içinde eriyen ipler kullanılır
 • İnce çizgi ve kırışıklıklar üzerinde çok etkilidir
 • Tekrarlanabilir bir uygulamadır
 • Cildin kolajen üretimini destekler
 • Basit, güvenilir ve risksiz ve yan etkisi olmayan bir uygulamadır  

Kimler Örümcek Ağı Estetiği Yaptırabilir?

Yüzünde, kırışıklık, sarkma ve form kaybı yaşayanlar

İnce çizgileri olanlar

Göz ve dudak çevresinde kırışıklıkları olanlar

Çene ve gıdık bölgesinde sarkma olanlar

Zamana ve yer çekimine “dur” demek isteyenler

Cildini canlandırmak ve yenilemek isteyenler

Kol içi, bacak içi, karın, göğüs, genital ve diğer bölgelerde sarkma ve form kaybı yaşayanlar

Örümcek Ağı Estetiği Neden Çok Tercih Ediliyor?

Ameliyatsız yüz gençleştirme teknikleri içerisinde en etkin sonuçların alınabildiği Örümcek Ağı estetiği, sosyal hayattan koparmayan, kısa sürede uygulanan, şişlik, morluk gibi cerrahi işlemlerin olası komplikasyonlarına yol açmayan, çağdaş bir uygulamadır. Örümcek Ağı estetiği yaptıranlar tekniği en çok “basit bir uygulamayla, cilt germe işlemini başarıyla yerine getirmesi” sebebiyle tercih ettiklerini ve sosyal hayattan koparmadan, işlem sonrası makyaj dahi yaparak klinikten ayrıldıkları için sıcak baktıklarını belirtiyorlar. Örümcek Ağı estetiği uygulamasından hemen sonra canlanmaya başlayan cilt, cilt tipine, beslenme tarzına ve mevcut yaşa bağlı olarak gelişimini devam ettiriyor. Örümcek ağı estetiği asıl etkisini 3. aydan başlayarak belli ediyor ve yine kişinin hayat tarzına göre ortalama 3 sene kadar etki mekanizmasını koruyor. Tekrarlanabilir bir uygulama olması yine Örümcek Ağı tekniği yaptıranların tercih sebepleri arasında yer alıyor. Yaşınızı bir nevi uygulama yaptırdığınız yaşta donduruyorsunuz diyebiliriz. Söz gelimi 30 yaşında Örümcek Ağı estetiği yaptırdıysanız, 35 yaşınıza geldiğinizde, hala 30 yaşında bir cilde sahip oluyorsunuz. Bu şekilde tekrarlayarak yapılan uygulamalar, yaşa bağlı olarak azalan kolajen üretimini uyarır ve yaşınızı dondurmanıza fayda sağlar.

Örümcek Ağı Estetiği Uygulama

Ameliyatsız Örümcek Ağı Estetiği’nde hastanın cilt tipi, yaşı ve cildinin mevcut durumu göz önünde bulundurularak, yerleştirilecek ip sayısı belirlenir. Anestezik kremle bölge uyuşturulur ve ipler seri bir şekilde yerleştirilir. Cilt alt dokusuna yapılan bu işlem sırasında vücut hemen, iplerin çevresine kendi dokusunu örmeye başlar.kesisizre reaksiyon veren vücut kolajen, elastin ve fibroplast üretimini artırır, lifting etkisi açığa çıkar ve anında iyileşme süreci başlar. Cilt bu sayede toparlanır, canlanır ve gerilir.kesisizr cilt altında herhangi bir yere asılmaz ya da desteklenmez, bu sayede uygulama sonrası ciltte çökme ya da farklı sorunlara sebep olmaz. Örümcek Ağı Tekniği işte tam bu noktada diğer iple yüz germe uygulamalarından ayrılarak, etkili mekanizmasını uzun süre devam ettirir. Uygulamanın hemen ardından değişimi fark etmek mümkündür ama asıl değişim ilerleyen zamanda artarak yaşanır. Beslenme alışkanlığı, yaşam şekli ve yaşa bağlı olarak ortalama 3 sene etkisini korur. Tekrarlanabilir bir uygulama olduğu için, benzeri cerrahi uygulamaların olası komplikasyonlarına maruz kalmadan zamanı izlerini bu yöntemle durdurabilirsiniz.

Aşama aşama Örümcek Ağı estetiği uygulamasını anlatacak olursak:

Örümcek Ağı estetiği öncesi cilt temizlenir

– Cilde lokal uyuşma sağlayan anestezik krem sürülür.

– Muayene esnasında belirlenen sorunlu bölgelere ince uçlu iğneler vasıtasıyla ipler cilt alt dokusuna örümcek ağı gibi işlenir.

– Belirlenen adette ip yerleştirildikten sonra, cilt tekrar temizlenir ve işlem tamamlanır.

Örümcek Ağı Estetiği sonrası yapılması gerekenler

 • İşlem sonrası cildinize herhangi bir bandaj ya da pansuman yapılmasına gerek yoktur.
 • Olası şişlikleri önlemek amacıyla buz kompresleri önerilebilir
 • Kliniğimiz tarafından verilen kremlerden ya da kaliteli her zaman kullandığınız nemlendirici kremleri süremeye devam edebilirsiniz
 • İşlem steril koşullarda yapıldığı için herhangi bir enfeksiyon kapma riskiniz yoktur.
 • İşlem sonrası hijyenik olduğuna güvendiğiniz makyaj malzemelerinizi kullanabilirsiniz.
 • Cildinize makyaj yaparken kullandığınız fırça gibi aparatların temiz olduğuna emin olmalısınız.
 • Cildinizi güneş ışığından koruyunuz. Güneşin zararlı ışınlarından her hâlükârda cildi korumak gerekiyor (güneş ışınlarının cilde zararlarından bahsedilecek)
 • Yerleştirilen PDO iplerin etrafına vücudumuz kendi kolajen ağını örer. 6 ay içinde ipler erir ve lifting mekanizması devreye girer. Örümcek Ağı estetiği sonrasında bu sürecin olumlu bir şekilde cildinizde yaşanması için sabırlı olmak gerekiyor. Kolajen üretiminizi destekleyici besin ve içecekleri önerebiliriz. (Yeşil yapraklı sebzeler, A ve C vitamini içerikli meyve ve sebzeler gibi)
 • Kısa süre içerisinde cildinizdeki canlanmayı, gerginliği ve mevcut kırışıklıkların azaldığını gözlemleyeceksiniz.
English EN Turkish TR