Kepçe Kulak Cerrahisi

KEPÇE KULAK

Kepçe kulak, doğumdan veya genetik sebeplerden dolayı, meydana gelen estetik bir sorundur. 6 yaş civarında kulaklar gelişimlerinin büyük kısmını tamamladığı için, bu yaştan itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Çocuklar arasında kepçe kulak, alay konusu olduğu için, çocukta psikolojik olarak rahatsızlık yaratabilir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI AYRINTILARI

Kepçe kulak ameliyatlarının tıp dilindeki tercümesi Otoplasti olarak adlandırılır. Yunanca ou-kulak manasına gelir, plasti ise, şekil vermek yani ikisi birleşince kulağa şekil verme manasına gelir. Cerrahi olarak deformitelerin ve kusurların düzeltildiği otoplasyde, ameliyatsız çözümlerde bulunmaktadır. Otoplastik olarak düzenleme yapan cerrah, doğal oranlarda bir dış kulak oluşturarak veya var olanı normal boyutlara veya açıya getirerek düzeltir. Kulağın genellikle yeniden şekillendirilmesi, hareketli hale getirilmesi ve kontur düzenlenmesi kıkırdaklı kulak kepçesini desteklemek yoluyla yapılır. Yine otoplasti ameliyatlarında kulak oluşumuna bağlı doğumsal deformiteler örneğin, Treacher Collins Sendromu ve hemifasiyal mikrozomi düzeltilebilir.

KEPÇE KULAK NEDEN OLUR

Dış kulak yani kulak kepçesinin şekilli bir yapısı vardır. Hassas ve karmaşık bir çerçeve içinde oluşan bu doku, cerrahi için zorlu bir anatomiye sahiptir. Kıkırdak doku ince, sıkı, yapışmış, tüysüz bir yapı ile deriye bağlıdır. Küçük bir alan olmasına rağmen, dış kulak yüzey anatomisi pinna (kulak kepçesi) ve dış kulak yondan (işitsel kanal) oluşan karmaşık bir yapıdadır. Kulak kepçesinin dış çerçevesi ön sarmalında oluşan ve yatay olarak işitme kanalı üzerinde uzanan bir inciği altına alır. Sarmal kauda heliksinden yani sarmal kuyruk içine aşağıya doğru birleştirir ve lobüle yani kulak memesine bağlanır. İşte bu alandaki açı sorunu ise, kepçe kulak ameliyatlarının yapılmasına neden olan sorunu yani kepçe kulak deformitesini oluşturur. Otoplasti dalının içinde yer alan kepçe kulak ameliyatları, bu sorunun düzeltilmesine odaklanır. Kepçe kulak operasyonları ne kadar erken yaşlarda yapılırsa, kulağın hafızasını bozmuş ve yeniden eski haline gelmesini sağlayan şifreyi kırmış olursunuz. Ayrıca erken yaşlarda yapılması, çocukta beliren psikolojik sorunların da önüne
geçmeye olanak sağlar. Çünkü okul öncesinde pek çok çocuk, kepçe kulaklarından ötürü arkadaşları tarafından alay konusu olmaya ve dalga geçilmeye maruz kalır. Henüz ilkokula başlamadan evvel yapılabilecek kepçe kulak ameliyatlarıyla, çocuğun ruh sağlığı kontrol altına alınmış ve başarısını engelleyebilecek içine kapanıklık gibi ruhsal sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olunur.

English EN Turkish TR